Všímavost v angličtině

Každý má „TO“ něco svého, o kterém uvažuje a často se k tomu vrací. A co vy, jste na tom podobně nebo stejně?


Už jste začali nebo je to stále jen myšlenka, která vás čas od času napadne, a vy si s povzdechem uvědomíte, že uteklo spoustu času a vy stále jen přemýšlíte a pořád nic! Odkládáte to, protože nevíte, kde začít a jestli to má vůbec cenu začínat něco nového, vždyť už jste začali tolikrát a nic z toho.

Výmluvy vám nahrávají a vy to odsunujete až na někdy příště, na dobu neurčitou.

Jste také mistry v odkládání věcí na později? Pak se to nakupí a vy si připadáte zahlceni. Přitom pokud se bavíme o vašich zájmech, tak bychom mohli říct, že o nic tak zásadního nejde, ale nevyhnete se pocitu, že vás to tak i tak štve.

Nebo se naopak uvrtáme do tolika věcí najednou, že nevíme co dřív. Pak není žádné překvapení, že to vzdáme, protože skloubit např. rodinu, práci a k tomu ještě své zájmy není vždy snadné. Je to otázka priorit, otázka výběru a také uvědomění si, co vlastně chceme.

A najít odpověď na otázku co vlastně chceme, se často jeví, jako ta nejnáročnější.

Když skáču z jedné věci ke druhé a vlastně není nic dokončené, vše je spíše načaté a rozpracované, pak se frustrace začíná projevovat, protože se objeví myšlenka, zase jsem to nedotáhla do konce. Na nic nemám čas. A zase začínáte od začátku.
Přitom ten pocit, když se něco uzavře, vyřeší je uspokojující. Škoda, že na ten pocit tak rychle zapomeneme.

Tak si říkám, že začít někde, je pořád lepší, než nezačít vůbec. Podobně to vidím i s angličtinou, kdy se studenti často ptají, kde, jak a s čím mají začít.

Ale vy nemusíte začínat pořád od začátku, pokud nějaký začátek opravdu existuje. Nějaké základy už určitě máte, a jestli se chcete učit i nadále novým věcem, protože vás anglický jazyk baví, zajímá nebo jej potřebujete, tak prostě začněte kdekoliv.

Každá maličkost se počítá. Když se ty maličkosti nakonec sečtou, tak vznikne něco mnohem většího a vy zjistíte, že jste ušli kus cesty.

Začněte si všímat věcí okolo, které angličtinu nabízejí.

Všímejte si textů jakkoliv dlouhých, vždy se dá něco nového přiučit, vytěžit nová informace. Může se tam objevit nové slovíčko, fráze, použití členů i gramatika, která stojí za povšimnutí.

Všímejte si citátů na Fb nebo na Pinterestu, kdekoliv, kousek odstavce textu, který se vám líbí, dva řádky písně, kterou rádi posloucháte, nápisu na tričku nebo reklamních sloganů.
Cokoliv, i zdánlivě krátký text, vás může obohatit, když na to zaměříte svou pozornost.

Pro představu uvádím citát v angličtině, kde je jen pár vět a přece se dá spoustu věcí vyčíst, zopakovat nebo naučit.


“It doesn’t matter what others are doing.
It matters what you are doing.“
Unkown

Volný překlad:
“Nezáleží na tom, co dělají ostatní. Záleží, co děláte vy.”
autor neznámý

slovíčka:
matter – mít význam, záležet, být důležitý, ale také záležitost, věc, hmota.
others – ostatní, jiní, druzí (lidé)
unknown – neznámý, cizí x known – známý.

Nabízí se spojení: well-known – populární, všeobecně známý.


fráze:
It doesn’t matter. Nezáleží na tom. Je to jedno.


gramatika:
It matters x It doesn’t matter. – přítomný čas prostý, kladná i záporná věta.
You are doing. Others are doing. – přítomný čas průběhový.

Já jsem z citátu vypsala spoustu věcí, ale stačí se zaměřit třeba jen na jednu, dvě věci...

Pamatuju si, že když jsem začínala s angličtinou v UK já, tak jsem se zaměřovala vždy jen na jednu věc. Když jsem četla knihu, četla jsem ji se záměrem všímat si např. použití členů (a, an, the) nebo jsem se zaměřila na slovosled ve větách nebo jsem dávala pozor na použití podstatných a přídavných jmen. Jindy to byly zase jen slovesa, přítomné časy nebo spelling. Je toho opravdu spoustu.

Vyberte si, vy sami víte, co vám nejde, kde jsou vaše slabiny, co by chtělo dopilovat, osvěžit, procvičit.

Nebo naopak v textu je něco, co se vám líbí a chtěli byste si to zapamatovat. Jen vy víte, co by se vám mohlo hodit, co obvykle používáte ve svém slovníku, ve svém rodném jazyce. Nepotřebujete znát vše.

Mne se např. líbí fráze: It doesn’t matter a tuhle bych si chtěla zapamatovat. Proto si ji napíšu a budu se snažit ji někdy někde použít. Co byste si vybrali vy?

Lenka Vasilišin
Už 15 let se věnuji výuce anglického jazyka, snažím se ji zjednodušit, znázornit a nepřehltit studenty. Jednoduše odpovědět PROČ, KDY, KDE a JAK. Jednoduše uklidit do šuplíku a rozdělit do přihrádek tak, ať je to přehledné, názorné, jasné a vždy po ruce. PROSTĚ UKLIZENÉ. Můj příběh si přečtěte zde
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.