Lekce 2a (Mé kroky, stezka, trasa, túra...)
Naše druhá trasa povede k tvoření otázek
Věty tázací pro osoby - I, YOU, WE, THEY
Už víme, kdy se používá přítomný čas prostý a už víme, jak skládat jednoduché věty s použitím klíčových slovíček, která nám často pomohou rozpoznat, že se jedná o tento čas.
Jen pro názornost zde nechávám, kdy se tento čas hodí použít.
RUTINA * BĚŽNÝ, KAŽDODENNÍ ŽIVOT * JÍZDNÍ ŘÁDY * ROZVRHY
Věty tázací
K tvoření tázacích vět neboli otázek v přítomném čase prostém potřebujeme POMOCNÍKA, takzvané pomocné sloveso, které se nepřekládá, jen pomáhá, proto se mu říká pomocník neboli pomocné sloveso.
Máme dva pomocníky: DO a DOES. Často říkáme, že slovesa např. plavat, skákat, malovat, vařit, kreslit, jít, mluvit atd. – si sama v přítomném čase prostém neporadí, proto potřebují pomocníky, kteří jim pomáhají tvořit otázky a zápory.
POZOR v kladných větách žádné pomocníky nepotřebujeme, tam je jen
OSOBA + SLOVESO!
Pomocné sloveso DO použijeme ve všech osobách (I, you, we, they) kromě 3. osoby j.č. (he, she, it), kde je použité pomocné sloveso DOES.
Shrnutí: DO = I, you, we, they a DOES = he, she, it
Dnes se budeme bavit jen o pomocném slovese DO (Does přijde na řadu později).
Když si to vysvětlíme prakticky, tak pokud bych vás oslovila a začala větou „DO YOU…“?Víte, na co se chci zeptat? ....... Nevíte! Pokud neumíte předvídat nebo číst myšlenky.
Víte jen to: že se ptám, že je to otázka v přítomném prostém čase, protože jsem použila „DO“ – což je náš pomocník na tvoření otázek a také víte, že se ptám Tebe/Vás, protože je tam zájmeno „YOU“.
Ale pokud chcete dát té otázce význam, musíte použít významové sloveso, což jsou např. slovesa: chodit, mluvit, vařit, hrát, jíst, pít, žít …
Takže abychom položili otázku správně, nestačí říct: „DO YOU“?, ale musíme té větě dát význam, což znamená přidat významové sloveso, takže otázka by vypadala takto:
DO YOU SPEAK? DO YOU SWIM? DO YOU STUDY? DO THEY PLAY? DO WE LIKE?
Pomocné sloveso + osoba + významové sloveso
Do + you + speak?

V tabulce je znázorněno několik příkladů, kde můžete vidět, že číslo 1, 2 a 3 jsou červeně. Což znamená, že minimálně tyhle tři položky musí být zahrnuty ve větě tázací, aby věty byly gramaticky správně. Záměrně uvádím jen osoby I, you, we, they.
K 3. os. j. č. (she, he, it) se dostaneme v příštím kroku.
Pro porovnání: v českém jazyce by nám teoreticky stačilo jen jedno slovo na vyjádření otázky v přítomném čase, např. Máte? Chodíte? Hrajeme?
Zájmena neboli osoby většinou v češtině nemusíme používat, což v anglickém jazyce musíme! A zde je navíc pomocné sloveso. Proto tázací věta v přítomném čase prostém MUSÍ obsahovat minimálně tahle tři slova, aby to bylo správně.
Zmínila jsem to už v prvních lekcích někde na začátku, že každý kdo umí počítat, v tomhle případě do 3, tak si sám udělá kontrolu, jestli věta splňuje tyhle podmínky.
Je tam pomocné sloveso DO? ANO.
Je tam nějaká osoba/věc/podstatné jméno? ANO.
Je tam významové sloveso? ANO.
SPRÁVNĚ.
Pojďme dál PUTOVAT ANGLIČTINOU, pojďte skládat otázky.
Zde si můžete stáhnout věty k procvičení i výsledky k nim.
Komentáře